Vishay/Dale RWR81N18R2FSBSL
RWR81N18R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N18R2FSBSL
Brief Description
RES 18.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N18R2FSBSL.pdf
Availability of RWR81N18R2FSBSL
QUANTITY
RWR81N18R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N18R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N18R2FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N18R2FSBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N18R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N18R2FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N18R2FSBSL
FUSE BOARD MOUNT 80MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL BEVEL 5.51" datasheet.pdf