Yageo 9C06031A1873FKHFT
9C06031A1873FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A1873FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A1873FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A1873FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A1873FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A1873FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A1873FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A1873FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A1873FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A1873FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A1873FKHFT
RES SMD 220K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 133 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 260 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-0550L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 90MA 40 OHM TH datasheet.pdf