Vishay/Dale RWR81N1R00DSBSL
RWR81N1R00DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R00DSBSL
Brief Description
RES 1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R00DSBSL.pdf
Availability of RWR81N1R00DSBSL
QUANTITY
RWR81N1R00DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R00DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R00DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R00DSBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R00DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R00DSBSL Details Description
Related parts for RWR81N1R00DSBSL
RES SMD 3.16K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8SO datasheet.pdf
IC SDRAM CLK DVR 1:10 52-VFBGA datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
LED CBI 5MM YELLOW DIFFUSED datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PANEL SIDE 55X20X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf