Vishay/Dale RWR81N1R10BRBSL
RWR81N1R10BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R10BRBSL
Brief Description
RES 1.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R10BRBSL.pdf
Availability of RWR81N1R10BRBSL
QUANTITY
RWR81N1R10BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R10BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R10BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R10BRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R10BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R10BRBSL Details Description
Related parts for RWR81N1R10BRBSL
IC OPAMP AUDIO 15MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 35POS datasheet.pdf
RES 271 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLAMP BEAM 5/16"-1/2" FLANGE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5700K 75CRI 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT .4VA 28V datasheet.pdf