Vishay/Dale RWR81N1R20FRBSL
RWR81N1R20FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R20FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R20FRBSL.pdf
Availability of RWR81N1R20FRBSL
QUANTITY
RWR81N1R20FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R20FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R20FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R20FRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R20FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R20FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N1R20FRBSL
CAP FILM 0.056UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC MCU ARM7 256KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 400W OUT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf