Vishay/Dale RWR81N1R24DRRSL
RWR81N1R24DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R24DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R24DRRSL.pdf
Availability of RWR81N1R24DRRSL
QUANTITY
RWR81N1R24DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R24DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R24DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R24DRRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R24DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R24DRRSL Details Description
Related parts for RWR81N1R24DRRSL
FUSE MIDGET 15A 500V TIME-DELAY datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X5U RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 0.4A SYNC 6TMLF datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 25POS PIN 36" WIRE datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 27POS .12M datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CT5C7 REPLACEMENT TIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 24VDC datasheet.pdf