Vishay/Dale RWR81N1R40FSRSL
RWR81N1R40FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R40FSRSL
Brief Description
RES 1.4 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R40FSRSL.pdf
Availability of RWR81N1R40FSRSL
QUANTITY
RWR81N1R40FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R40FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R40FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R40FSRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R40FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R40FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N1R40FSRSL
ADM60S/AE60M/X datasheet.pdf
RND STANDOFF 6-32 S STEEL 1.65MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FPGA 852 I/O 1517FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 18POS THRUHL datasheet.pdf