Vishay/Dale RWR81N1R47BSRSL
RWR81N1R47BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R47BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R47BSRSL.pdf
Availability of RWR81N1R47BSRSL
QUANTITY
RWR81N1R47BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R47BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R47BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R47BSRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R47BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R47BSRSL Details Description
Related parts for RWR81N1R47BSRSL
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC PCI-EXPRESS X1 PHY 81-LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IONIZER W/230V EUROPE POWER CORD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIFFUSER FOR FLV-DR12030 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 160W datasheet.pdf