Vishay/Dale RWR81N1R47FRRSL
RWR81N1R47FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R47FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R47FRRSL.pdf
Availability of RWR81N1R47FRRSL
QUANTITY
RWR81N1R47FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R47FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R47FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R47FRRSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R47FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R47FRRSL Details Description
Related parts for RWR81N1R47FRRSL
RELAY OPTO SPST 130MA 6 SMD 350V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS W/SKT WALL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 100VAC SOCKETABLE datasheet.pdf