Vishay/Dale RWR81N1R50FSS73
RWR81N1R50FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R50FSS73
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R50FSS73.pdf
Availability of RWR81N1R50FSS73
QUANTITY
RWR81N1R50FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R50FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R50FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R50FSS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R50FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R50FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N1R50FSS73
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
IC PCIE-TO-UART BRIDGE 160LFBGA datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf