Vishay/Dale RWR81N1R54FRS70
RWR81N1R54FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R54FRS70
Brief Description
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R54FRS70.pdf
Availability of RWR81N1R54FRS70
QUANTITY
RWR81N1R54FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R54FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R54FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R54FRS70
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R54FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R54FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N1R54FRS70
FIXED IND 5MH 2.2A 714 MOHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.75W HOOK datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 34POS datasheet.pdf