Vishay/Dale RWR81N1R62FRBSL
RWR81N1R62FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R62FRBSL
Brief Description
RES 1.62 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R62FRBSL.pdf
Availability of RWR81N1R62FRBSL
QUANTITY
RWR81N1R62FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R62FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R62FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R62FRBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R62FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R62FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N1R62FRBSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
SW ROTARY DP 200MA 0.5" 30V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT SKT 5POS SLD PNL MNT datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT DUAL68PLCC datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0007MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 16 V datasheet.pdf