Vishay/Dale RWR81N1R62FRS70
RWR81N1R62FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R62FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R62FRS70.pdf
Availability of RWR81N1R62FRS70
QUANTITY
RWR81N1R62FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R62FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R62FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R62FRS70
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R62FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R62FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N1R62FRS70
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 4.3V SMD5 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB datasheet.pdf
STRIPPING TOOL datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 18K OHM 14SOIC datasheet.pdf