Vishay/Dale RWR81N2150BSB12
RWR81N2150BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2150BSB12
Brief Description
RES 215 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2150BSB12.pdf
Availability of RWR81N2150BSB12
QUANTITY
RWR81N2150BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2150BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N2150BSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2150BSB12
Related LinksRWR81N2, RWR81N2150BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2150BSB12 Details Description
Related parts for RWR81N2150BSB12
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK TOP ENTRY 4POS datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN SPLICE 11.5-14.5AWG THRU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf