Vishay/Dale RWR81N2150FRS73
RWR81N2150FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2150FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 215 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2150FRS73.pdf
Availability of RWR81N2150FRS73
QUANTITY
RWR81N2150FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2150FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N2150FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2150FRS73
Related LinksRWR81N2, RWR81N2150FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2150FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N2150FRS73
REGULTR 18V 0.66A 3 PIN HORZ datasheet.pdf
IC NVSRAM 2MBIT 150NS 32EDIP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC GATE NAND/AND 8INPUT 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST PWM CM 10MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf