Vishay/Dale RWR81N2210FRS70
RWR81N2210FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2210FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 221 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2210FRS70.pdf
Availability of RWR81N2210FRS70
QUANTITY
RWR81N2210FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2210FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N2210FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2210FRS70
Related LinksRWR81N2, RWR81N2210FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2210FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N2210FRS70
COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V PNL MT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/1.5V 0.2A 6SON datasheet.pdf
CONN HEADER 1.5MM 13POS VERT SMD datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 100' datasheet.pdf
PATCH CORD CAT7A GRAY 2M datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOD MULTIMEDIA PROC I.MX6 10PK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf