Vishay/Dale RWR81N2490BRB12
RWR81N2490BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2490BRB12
Brief Description
RES 249 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2490BRB12.pdf
Availability of RWR81N2490BRB12
QUANTITY
RWR81N2490BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2490BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N2490BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2490BRB12
Related LinksRWR81N2, RWR81N2490BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2490BRB12 Details Description
Related parts for RWR81N2490BRB12
IC SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 500V SCREW datasheet.pdf