Vishay/Dale RWR81N2R00FRB12
RWR81N2R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R00FRB12
Brief Description
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R00FRB12.pdf
Availability of RWR81N2R00FRB12
QUANTITY
RWR81N2R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R00FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R00FRB12
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N2R00FRB12
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FUSE PULLER STANDARD BLACK datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 1.8MM YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 8MM datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.25W DO213AB datasheet.pdf