Vishay/Dale RWR81N2R32FSBSL
RWR81N2R32FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N2R32FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.32 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N2R32FSBSL.pdf
Availability of RWR81N2R32FSBSL
QUANTITY
RWR81N2R32FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N2R32FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N2R32FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.32
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N2R32FSBSL
Related LinksRWR81N2, RWR81N2R32FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N2R32FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N2R32FSBSL
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.1GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/CAP 4CKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 36POS datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHTNESS PHILLIPS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
24-bit 192kHz Stereo DAC IC datasheet.pdf