Vishay/Dale RWR81N3160FSBSL
RWR81N3160FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3160FSBSL
Brief Description
RES 316 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3160FSBSL.pdf
Availability of RWR81N3160FSBSL
QUANTITY
RWR81N3160FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3160FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N3160FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3160FSBSL
Related LinksRWR81N3, RWR81N3160FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3160FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N3160FSBSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 320MA 1.224 OHM datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.00075UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf