Vishay/Dale RWR81N3400FSS73
RWR81N3400FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3400FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3400FSS73.pdf
Availability of RWR81N3400FSS73
QUANTITY
RWR81N3400FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3400FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N3400FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3400FSS73
Related LinksRWR81N3, RWR81N3400FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3400FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N3400FSS73
CONN PIN D-SUB CONTACT SIZE 22 datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 1.65MM datasheet.pdf
RES 271 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CHISEL EXTRA LARGE 5.0MM datasheet.pdf