Vishay/Dale RWR81N3R01FSBSL
RWR81N3R01FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3R01FSBSL
Brief Description
RES 3.01 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3R01FSBSL.pdf
Availability of RWR81N3R01FSBSL
QUANTITY
RWR81N3R01FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3R01FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N3R01FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3R01FSBSL
Related LinksRWR81N3, RWR81N3R01FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3R01FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N3R01FSBSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V N750 RADIAL datasheet.pdf
LED WHITE 12/1WATT 6500K ARRAY datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RING AVIKRIMP H/D TAPED datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 6WSON datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf