Vishay/Dale RWR81N3R30FRS70
RWR81N3R30FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3R30FRS70
Brief Description
RES 3.3 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3R30FRS70.pdf
Availability of RWR81N3R30FRS70
QUANTITY
RWR81N3R30FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3R30FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N3R30FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3R30FRS70
Related LinksRWR81N3, RWR81N3R30FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3R30FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N3R30FRS70
IC GATE NOR 4CH 2-INP 16-SOEIAJ datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 21.76MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP SILICON 0.022UF 15% 11V 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf