Vishay/Dale RWR81N3R92FMRSL
RWR81N3R92FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N3R92FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.92 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N3R92FMRSL.pdf
Availability of RWR81N3R92FMRSL
QUANTITY
RWR81N3R92FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N3R92FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N3R92FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N3R92FMRSL
Related LinksRWR81N3, RWR81N3R92FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N3R92FMRSL Details Description
Related parts for RWR81N3R92FMRSL
XFRMR CURR SENSE 1:750CT 30A T/H datasheet.pdf
FUSE CLASS J F/A 100A 600V datasheet.pdf
CONTROL PROC RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
LED XBD GREEN 525NM 107LM SMD datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY W/VCOM AMP 48TQFN datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.2A SMT3 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.8K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
COAX CABLE-HIGH PERFO datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf