Vishay/Dale RWR81N4020FSB12
RWR81N4020FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4020FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4020FSB12.pdf
Availability of RWR81N4020FSB12
QUANTITY
RWR81N4020FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4020FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N4020FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4020FSB12
Related LinksRWR81N4, RWR81N4020FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4020FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N4020FSB12
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO213AB datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST-NO 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf