Vishay/Dale RWR81N4530FRS70
RWR81N4530FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4530FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4530FRS70.pdf
Availability of RWR81N4530FRS70
QUANTITY
RWR81N4530FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4530FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N4530FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4530FRS70
Related LinksRWR81N4, RWR81N4530FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4530FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N4530FRS70
CONN HEADER VERT 18POS TIN PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 127.05VC AXIAL datasheet.pdf
SW ROTARY ACTUATOR SP 2-6POS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 12-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 4.56A 17 MOHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.8V 10W datasheet.pdf
22AWG 7/30 25C FOIL SHLD 100' datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf