Vishay/Dale RWR81N4990DSRSL
RWR81N4990DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4990DSRSL
Brief Description
RES 499 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4990DSRSL.pdf
Availability of RWR81N4990DSRSL
QUANTITY
RWR81N4990DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4990DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N4990DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4990DSRSL
Related LinksRWR81N4, RWR81N4990DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4990DSRSL Details Description
Related parts for RWR81N4990DSRSL
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
BLADE IMPACT TOOL (110 BLADE) datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
WR-WTB 1.50MM TERM HOUSING 5PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIE SET MTR35 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf