Vishay/Dale RWR81N4R02FSBSL
RWR81N4R02FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4R02FSBSL
Brief Description
RES 4.02 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4R02FSBSL.pdf
Availability of RWR81N4R02FSBSL
QUANTITY
RWR81N4R02FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4R02FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N4R02FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4R02FSBSL
Related LinksRWR81N4, RWR81N4R02FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4R02FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N4R02FSBSL
TERM BLOCK PWR AKG 35 BLUE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 37.6A 8HVSON datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 15POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
HEATER 50W FOR THREAD-ON TIPS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC XO 36.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf