Vishay/Dale RWR81N4R53FSRSL
RWR81N4R53FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4R53FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4R53FSRSL.pdf
Availability of RWR81N4R53FSRSL
QUANTITY
RWR81N4R53FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4R53FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N4R53FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4R53FSRSL
Related LinksRWR81N4, RWR81N4R53FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4R53FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N4R53FSRSL
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 35MA 5GHZ SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE 32MB SDRAM 32MB FLASH datasheet.pdf
IC SYNTH HIGH FREQ GP 32-LQFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 18A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6WOBBLE COIL datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT 75.0 AMP datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf