Vishay/Dale RWR81N56R2BRBSL
RWR81N56R2BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N56R2BRBSL
Brief Description
RES 56.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N56R2BRBSL.pdf
Availability of RWR81N56R2BRBSL
QUANTITY
RWR81N56R2BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N56R2BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N56R2BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N56R2BRBSL
Related LinksRWR81N5, RWR81N56R2BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N56R2BRBSL Details Description
Related parts for RWR81N56R2BRBSL
CONN BACKSHELL DB25 METAL PLATED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT ORANGE 0.52" CC datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf