Vicor Corporation VE-21J-MY-F1
VE-21J-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-MY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VE-21J-MY-F1.pdf
Availability of VE-21J-MY-F1
QUANTITY
VE-21J-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21J-MY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-MY-F1
Related LinksVE-21J, VE-21J-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-MY-F1 Details Description
Related parts for VE-21J-MY-F1
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.6PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/1 1XIP205 0MM datasheet.pdf
KTB MOPL 2215 S2N datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 78POS datasheet.pdf