Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-X50290G-C1-R0
ATS-X50290G-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-X50290G-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
SUPERGRIP HEATSINK 29X29X12.5MM
Datasheet Download
ATS-X50290G-C1-R0.pdf
Availability of ATS-X50290G-C1-R0
QUANTITY
ATS-X50290G-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-X50290G-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-X50290G-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentssuperGrip Clearance Guidelines
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductsuperGRIP™ Heat Sink Attachment System for Densely Populated PCBs
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesmaxiFLOW, superGRIP™
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodClip, Thermal Material
ShapeSquare, Angled Fins
Length1.142" (29.01mm)
Width1.142" (29.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.492" (12.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.5°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-X50290G-C1-R0
Related LinksATS-X502, ATS-X50290G-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-X50290G-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-X50290G-C1-R0
IC OPAMP GP 8MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 290MA 7.35 OHM datasheet.pdf
08+08 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf