Vishay/Dale RWR81N57R6FSS70
RWR81N57R6FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N57R6FSS70
Brief Description
RES 57.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N57R6FSS70.pdf
Availability of RWR81N57R6FSS70
QUANTITY
RWR81N57R6FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N57R6FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N57R6FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N57R6FSS70
Related LinksRWR81N5, RWR81N57R6FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N57R6FSS70 Details Description
Related parts for RWR81N57R6FSS70
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV A/D 10BIT 20MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TXRX OPT SM SONET OC3/SDH 2X10 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CUSTOM SINGLE PART ALUM RAMP datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 4.72" DIA BLACK datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.59V 500MW SOD80 datasheet.pdf