Vishay/Dale RWR81N68R1FSS73
RWR81N68R1FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N68R1FSS73
Brief Description
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N68R1FSS73.pdf
Availability of RWR81N68R1FSS73
QUANTITY
RWR81N68R1FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N68R1FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N68R1FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N68R1FSS73
Related LinksRWR81N6, RWR81N68R1FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N68R1FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N68R1FSS73
RES SMD 143K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK GEN SPRED SPECTRM 20TSSOP datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT DHVQFN14 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV N2000 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf