Vishay/Dale RWR81N6R04FSS70
RWR81N6R04FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N6R04FSS70
Brief Description
RES 6.04 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N6R04FSS70.pdf
Availability of RWR81N6R04FSS70
QUANTITY
RWR81N6R04FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N6R04FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N6R04FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N6R04FSS70
Related LinksRWR81N6, RWR81N6R04FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N6R04FSS70 Details Description
Related parts for RWR81N6R04FSS70
IC UART SPI MICRWR W/TXRX 28QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 300KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FEMALE RCPT 5POS FRONT MT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 24SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.34 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10A 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf