Vishay/Dale RWR81N6R04FSS73
RWR81N6R04FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N6R04FSS73
Brief Description
RES 6.04 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N6R04FSS73.pdf
Availability of RWR81N6R04FSS73
QUANTITY
RWR81N6R04FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N6R04FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N6R04FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N6R04FSS73
Related LinksRWR81N6, RWR81N6R04FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N6R04FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N6R04FSS73
CAP CER 0.027UF 2KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40.1X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf