Vishay/Dale RWR81N6R19FRS70
RWR81N6R19FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N6R19FRS70
Brief Description
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N6R19FRS70.pdf
Availability of RWR81N6R19FRS70
QUANTITY
RWR81N6R19FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N6R19FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81N6R19FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N6R19FRS70
Related LinksRWR81N6, RWR81N6R19FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N6R19FRS70 Details Description
Related parts for RWR81N6R19FRS70
CAP CER 680PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf