Vishay/Dale RWR81N6R90FSRSL
RWR81N6R90FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N6R90FSRSL
Brief Description
RES 6.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N6R90FSRSL.pdf
Availability of RWR81N6R90FSRSL
QUANTITY
RWR81N6R90FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N6R90FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N6R90FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N6R90FSRSL
Related LinksRWR81N6, RWR81N6R90FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N6R90FSRSL Details Description
Related parts for RWR81N6R90FSRSL
BOX ABS BLACK 5.59"L X 4.34"W datasheet.pdf
UPS 700VA 4OUT HOSPITAL GRADE datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.95A 100 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf