Vishay/Dale RWR81N6R98FSBSL
RWR81N6R98FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N6R98FSBSL
Brief Description
RES 6.98 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N6R98FSBSL.pdf
Availability of RWR81N6R98FSBSL
QUANTITY
RWR81N6R98FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N6R98FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N6R98FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N6R98FSBSL
Related LinksRWR81N6, RWR81N6R98FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N6R98FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N6R98FSBSL
TRIAC 600V 4A TO202 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 700A DO200AB datasheet.pdf
CORD FAN POWER 2000MM RT ANG datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V 20% BX 1805 datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 110MA 35 OHM TH datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 15C S 24" WHT JACKP NI datasheet.pdf