Vishay/Dale RWR81N78R7FRBSL
RWR81N78R7FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N78R7FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N78R7FRBSL.pdf
Availability of RWR81N78R7FRBSL
QUANTITY
RWR81N78R7FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N78R7FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N78R7FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N78R7FRBSL
Related LinksRWR81N7, RWR81N78R7FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N78R7FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N78R7FRBSL
D-SUB CABLE - MFL15K/MC16G/X datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 56 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 16-SOIC datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf