Vishay/Dale RWR81N7R15FSS73
RWR81N7R15FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N7R15FSS73
Brief Description
RES 7.15 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N7R15FSS73.pdf
Availability of RWR81N7R15FSS73
QUANTITY
RWR81N7R15FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N7R15FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N7R15FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N7R15FSS73
Related LinksRWR81N7, RWR81N7R15FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N7R15FSS73 Details Description
Related parts for RWR81N7R15FSS73
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 59POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
FOCAL LENGTH 50MM datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CTV 6C 6#12 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 21C 21#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf