Vishay/Dale RWR81N7R32FSB12
RWR81N7R32FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N7R32FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.32 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N7R32FSB12.pdf
Availability of RWR81N7R32FSB12
QUANTITY
RWR81N7R32FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N7R32FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N7R32FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.32
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N7R32FSB12
Related LinksRWR81N7, RWR81N7R32FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N7R32FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N7R32FSB12
IC DAC 14BIT R-R I2C 12-DFN datasheet.pdf
IC 12 BIT DAC P/O 20-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 63V SCREW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG SHLD 100' datasheet.pdf
ENHANCE SPECULAR REFLECTOR 17X17 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 120.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf