Omron G6ZK-1FE-A-TRDC4.5
G6ZK-1FE-A-TRDC4.5 picture photo
Mfg. Part Number
G6ZK-1FE-A-TRDC4.5
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V
Datasheet Download
G6ZK-1FE-A-TRDC4.5.pdf
Availability of G6ZK-1FE-A-TRDC4.5
QUANTITY
G6ZK-1FE-A-TRDC4.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of G6ZK-1FE-A-TRDC4.5
Internal Part NumberEIS-G6ZK-1FE-A-TRDC4.5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package300
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesG6Z
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeRF
Coil TypeLatching, Dual Coil
Coil Current80mA
Coil Voltage4.5VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10mA
Switching Voltage30VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time10ms
Release Time10ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialCopper (Cu), Gold (Au)
Coil Power360 mW
Coil Resistance56 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G6ZK-1FE-A-TRDC4.5
Related LinksG6ZK-1FE-, G6ZK-1FE-A-TRDC4.5 Datasheet, Omron Distributor
G6ZK-1FE-A-TRDC4.5 Details Description
Related parts for G6ZK-1FE-A-TRDC4.5
IC DECODER 4-16 LINE 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 19POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 18 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 5W T18 datasheet.pdf