Vishay/Dale RWR81N80R6FRBSL
RWR81N80R6FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N80R6FRBSL
Brief Description
RES 80.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N80R6FRBSL.pdf
Availability of RWR81N80R6FRBSL
QUANTITY
RWR81N80R6FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N80R6FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N80R6FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N80R6FRBSL
Related LinksRWR81N8, RWR81N80R6FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N80R6FRBSL Details Description
Related parts for RWR81N80R6FRBSL
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MINI SD CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
C/A DUP SC/MT-RJ SM5M1 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 500MA 150 MOHM datasheet.pdf
LED EMITTER BLU 465NM STAR MCPCB datasheet.pdf
330UF 63V 16X25 105C RAD datasheet.pdf