Vishay/Sprague T86E476M020EBSS
T86E476M020EBSS picture photo
Mfg. Part Number
T86E476M020EBSS
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
T86E476M020EBSS.pdf
Availability of T86E476M020EBSS
QUANTITY
T86E476M020EBSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86E476M020EBSS
Internal Part NumberEIS-T86E476M020EBSS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86E476M020EBSS
Related LinksT86E476, T86E476M020EBSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86E476M020EBSS Details Description
Related parts for T86E476M020EBSS
MOSFET N-CH 600V 30A TO-268 D3 datasheet.pdf
FIXED IND 4.2UH 12.8A 5.4 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-8AWG datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 351MA 2.75 OHM datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
26 PIN HOOD 1.27MM I/O,THICK WIR datasheet.pdf