Vishay/Dale RWR81N8R87FSB12
RWR81N8R87FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N8R87FSB12
Brief Description
RES 8.87 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N8R87FSB12.pdf
Availability of RWR81N8R87FSB12
QUANTITY
RWR81N8R87FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N8R87FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N8R87FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N8R87FSB12
Related LinksRWR81N8, RWR81N8R87FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N8R87FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N8R87FSB12
CONN HEADR VERT 11POS 30GOLD PCB datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SOT883 datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 64POS VERT PCB datasheet.pdf
TIMER MULTI FNCTN MLT RANGE DIN datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0504 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
POLYZEN PPTC/ZENER SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf