Vishay/Dale RWR81NR100FRS73
RWR81NR100FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR100FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR100FRS73.pdf
Availability of RWR81NR100FRS73
QUANTITY
RWR81NR100FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR100FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81NR100FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR100FRS73
Related LinksRWR81NR, RWR81NR100FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR100FRS73 Details Description
Related parts for RWR81NR100FRS73
CONN HEADER .100 SNGL STR 17POS datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
IC GAMMA REF SYST 10BIT 28TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
BUS-DROP GRIP .94-1.25" SNGL EYE datasheet.pdf
WIRE DUCT ROUND PVC BLACK datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf