Vishay/Dale RWR81NR121FSB12
RWR81NR121FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR121FSB12
Brief Description
RES 0.121 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR121FSB12.pdf
Availability of RWR81NR121FSB12
QUANTITY
RWR81NR121FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR121FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR121FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.121
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR121FSB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR121FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR121FSB12 Details Description
Related parts for RWR81NR121FSB12
RES SMD 18.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING 15POS DUAL .156 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 170A TO-247 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 58POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf