TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R20-25PN-6117
DL66R20-25PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R20-25PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 25POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R20-25PN-6117.pdf
Availability of DL66R20-25PN-6117
QUANTITY
DL66R20-25PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R20-25PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R20-25PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R20-25PN-6117
Related LinksDL66R20-, DL66R20-25PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R20-25PN-6117 Details Description
Related parts for DL66R20-25PN-6117
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX DUAL 1-4 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CIR 35C 35#16 FR PIN RECP datasheet.pdf
V/T HDR POWERBLADE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.25A 4XDFN datasheet.pdf