Vishay/Dale RWR81NR147DRRSL
RWR81NR147DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR147DRRSL
Brief Description
RES 0.147 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR147DRRSL.pdf
Availability of RWR81NR147DRRSL
QUANTITY
RWR81NR147DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR147DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR147DRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.147
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR147DRRSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR147DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR147DRRSL Details Description
Related parts for RWR81NR147DRRSL
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN DB26 MALE HD CRIMP Y-CHROM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 1.8MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAP MICA 0.018UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf